Kiedy dźwięku jest za dużo, a kiedy za mało? Jak uniknąć przytłoczenia bodźcami w przestrzeni, która nas otacza? Czy cisza może być również formą dźwięku? Jak pracować z ciszą zarówno w muzyce, jak i w architekturze? I co o tym wszystkim mówi nasz mózg?
Zapraszamy serdecznie na finisaż wystawy Pokój do słuchania, który będzie połączony z panelem dyskusyjnym poświęconym przestrzennemu wymiarowi muzyki oraz akustycznym aspektom przestrzeni. W dyskusji wezmą udział m.in. Natalia Przybysz, Igor Boxx (Igor Pudło), Natalia Olszewska, a także twórcy wystawy.
Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska.
Pokój do słuchania to wyjątkowa muzyczno-przestrzenna instalacja. Została stworzona przez pianistkę i kompozytorkę Hanię Rani oraz architektów Łukasza Pałczyńskiego i Jana Szeligę, z pracowni Zmir. Praca ta eksploruje relacje pomiędzy architekturą a muzyką, ukazując wzajemne przenikanie się dźwięku, przestrzeni i materiału. Dzięki temu twórcy zapraszają odbiorców do zanurzenia się w wielozmysłowym doświadczeniu, które pobudza pracę z pamięcią oraz promuje uważne relacje z otoczeniem i innymi ludźmi.
W spotkaniu wezmą udział:
- Natalia Przybysz – kompozytorka, autorka tekstów oraz aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne. Jest jednym z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej. Zadebiutowała w 2001 roku, współtworząc z siostrą zespół Sistars. Każdy kolejny album Natalii zdobywa nagrody Fryderyk. Jej przedostatnia płyta „Jak Malować Ogień” (2019) również została uhonorowana Fryderykiem. W 2020 roku ukazał się jej album nagrany w ramach serii MTV UNPLUGGED, a najnowsze wydawnictwo „Zaczynam się od miłości” zawiera utwory do tekstów Kory.
- Igor Pudło – znany jako Igor Boxx, to polski DJ, producent muzyczny oraz inżynier dźwięku. Słynie z hybrydowej techniki łączenia sampli ze starych płyt z instrumentami elektronicznymi, co nadaje jego kompozycjom unikalny, retro-futurystyczny charakter. Współtworzy duet Skalpel, znany z innowacyjnego łączenia polskiego jazzu z elektroniką, a ich albumy wydawane są przez Ninja Tune. Jego solowe albumy, takie jak „Breslau” (2010) czy „Fyodor” (2018), zdobyły uznanie krytyków. Igor Boxx występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce.
- Natalia Olszewska – absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Sorbonne Université. Jest teoretykiem i praktykiem w dziedzinie projektowania architektonicznego opartego na neuronaukach. Zdobywała doświadczenie, współpracując ze studiem architektury HUME. Jest współzałożycielką firmy konsultingowej Impronta, której misją jest poprawa ludzkiego doświadczenia w przestrzeniach architektonicznych. Posiada także ponad 10-letnią praktykę lekarską.