
Jak opowiadać o tragedii i heroizmie żołnierek, żołnierzy i ludności cywilnej z czasów powstania warszawskiego? Bez patosu. Architektonicznym szeptem. Ale w taki sposób, by pamięć trwała przez pokolenia i była twarda jak kamień. Zespół autorek i autorów z pracowni Bujnowski Architekci potrafił dać najlepszą odpowiedź na pytanie: jak powinna wyglądać taka Izba Pamięci. Wygrał konkurs. Zrealizował projekt po mistrzowsku. A potem zdobył Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii architektury użyteczności publicznej.
Realizacja Piotra Bujnowskiego z zespołem powstała blisko kurhanu usypanego z 12 ton prochów ludzkich, około 50 tysięcy spalonych osób. Wieńczy go pomnik Polegli Niepokonani autorstwa Gustawa Zemły. Całość z bramą, blokami betonu z Murem Pamięci oraz dwoma pawilonami jest monumentalna. Zarazem kameralna, nieprawdopodobnie kunsztownie wykonana. Tworzy piękną całość. Doskonale wkomponowuje się w założenie cmentarne w zieleni autorstwa Romualda Gutta i Aliny Scholtz.
Główne przesłanie Izby Pamięci to „Nigdy więcej wojny”. Powtarza je często Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i inicjatorka budowy upamiętnienia.
Obiekt działa jako oddział Muzeum Warszawy. Jego zespół przypomina, że proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk na Murze Pamięci wciąż trwa.
Zapraszamy na spacer po jednym z najciekawszych upamiętnień, jakie powstały w ostatnich latach w Polsce. O miejscu opowiedzą nam Jolanta Hercog, kierowniczka i kuratorka Izby Pamięci oraz jej współautorzy Maciej Koczocik i Katarzyna Magdzik z pracowni Bujnowski Architekci. Spotykamy się w sobotę, 7 października, o godz. 12 przy ul. Wolskiej 168 przy wejściu.