
Cykl Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury rusza w miasto.
Tym razem zapraszamy pod trybunę honorową na placu Centralnym.
Mieszkańcy i turyści wędrują po Warszawie i szukają centrum, ale nie zawsze mogą je znaleźć, bo ono też wędruje! Od momentu założenia Warszawa kilka razy zmieniała swój rynek, najważniejszy plac, forum życia publicznego. Każda z tych zmian łączy się z ciekawą historią o życiu i rozwoju miasta, a także o zwyczajach i potrzebach mieszkańców oraz wielkich wydarzeniach.
Spotkajmy się na placu Centralnym, pod dawną trybuną honorową, aby wspólnie wysłuchać jedenastego, a zarazem ostatniego w tym sezonie wykładu z cyklu „Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury”, który został niedawno wyróżniony Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Warszawy za najlepsze wydarzenie architektoniczne.
Czy to plac Centralny jest teraz kolejnym centrum Warszawy?
Krzysztof Mordyński
Historyk i historyk sztuki, bada dzieje architektury i urbanistyki Warszawy, laureat nagrody KLIO 2021, autor książki „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945–1952″, współautor „ŚRÓD PD. Ilustrowanego atlasu Śródmieścia Południowego” i najnowszej: „MDM. Marszałkowska dzielnica marzeń”, autor scenariuszy kilkunastu wystaw muzealnych, a także katalogów i publikacji towarzyszących ekspozycjom, kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Pracuje jako kustosz w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury.
- Dlaczego lata 90. były kolorowe?
- W których kościołach znajdziemy największe skarby?
- Gdzie powstały najciekawsze okazy warszawskiej gastronomii?
- Dlaczego jedne pomniki przetrwały, a inne nie?
- Jak wędrowało centrum Warszawy?
Odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania usłyszycie w trakcie wykładów, które wygłoszą specjaliści i specjalistki od historii warszawskiej architektury.
Cykl przygotował zespół kuratorski z Fundacji Centrum Architektury (Agnieszka Rasmus, Filip Dańda, Anna Wrońska) we współpracy z Zodiakiem Warszawskim Pawilonem Architektury i jest przeznaczony dla osób, które nie stykają się zawodowo z tematami architektury czy historii Warszawy, ale chciałyby lepiej poznać swoje miasto.